| Part Number | 74LVC244ABQ, 115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 836110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin DHVQFN EP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC244ABQ, 115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC244ABQ, 115 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Polarity | Non-Inverting |
| MSL Level | 1 |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Logic Family | LVC |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Bus Hold | No |
| Output Type | 3-State |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Supplier Package | DHVQFN EP |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Number of Output Enables per Chip | 2 Low |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Product Dimensions | 4.6 x 2.6 x 0.95 mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Pin Count | 20 |
| Package | 20DHVQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC244ABQ, 115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G14DBVT.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74ALVCH162244DGG:1.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74AC74DR.pdf |
|
Toshiba | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC7WH126FK(TE85L,F.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Driver 2-IN LVPECL 40-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCLVP1212RHAR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for CD74HCT365M.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74ABT16245BDL,118.pdf |
|
ON Semiconductor | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC1G86DTT1G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin US T R Download PDF datasheet for NC7SV74K8X.pdf |
|
Texas Instruments | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV32APWR.pdf |